Czy warto decydować się na studia magisterskie?

Studia magisterskie to w polskim szkolnictwie zazwyczaj drugi etap kształcenia na uczelniach wyższych. Następuje on najczęściej po studiach I stopnia, gdzie uzyskuje się tytuł inżyniera czy licencjat. Potem student może zadecydować czy na tym poprzestaje, czy kontynuuje edukację. Czy warto decydować się jeszcze na tytuł magistra?

Zasadniczą różnicą pomiędzy uzyskaniem licencjatu, a tytułu inżyniera jest fakt, że nie oznacza on posiadania wykształcenia wyższego. W takiej sytuacji pracodawca może gorzej spoglądać na ewentualnie CV. Edukacja ogranicza się tu czasami tylko do 2,5 roku. Studia magisterskie w takiej sytuacji nie tylko podnoszą jakość uzyskanej wiedzy, ale będą lepiej odbierane przez ewentualnych pracodawców. W przypadku uniwersytetów tytuł magistra powinien być absolutnym priorytetem. Jest to też konieczność, jeśli ktoś w późniejszej fazie nauki chce uzyskać tytuł doktora.

Politechniki i inne uczelnie techniczne zazwyczaj przyznają tytuł inżyniera po 6 lub 7 semestrach nauki. 3,5 roku przyswajania wiedzy niektórym w stu procentach wystarczy i nie chcą już potem kontynuować edukacji. Wolą nabywać doświadczenie w firmie i opierać się na praktyce. Czasem jednak warto poświęcić jeszcze 1,5 roku czasu, bo może przełożyć się to na dużo lepiej płatne stanowiska. Pracodawca zawsze lepiej spojrzy na tytuł "magistra inżyniera" niż samego "inżyniera". Studia magisterskie na uczelniach technicznych mogą być też okazją do przebranżowienia się i spróbowania swoich sił na innym kierunku, nawet na innej uczelni.